امروز 17 اسفند 1399 (ه.ش) و 7 مارس 2021 (م)
شماره مطلب :
39723
تاريخ انتشار :
19 بهمن 1399 ساعت 14:07:39
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
حمایت از سند تحول قوه قضائیه/ رئیس دستگاه قضا به مجلس دعوت شد
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سند تحول قوه قضاییه را قرائت کرد.

 

 

حمایت از سند تحول قوه قضائیه/ رئیس دستگاه قضا به مجلس دعوت شد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سند تحول قوه قضاییه را قرائت کرد.

به گزارش نسیم صبا از مهر، سیدمحسن دهنوی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بیانیه بیش از ۲۷۰ نفر از نمایندگان در حمایت از سند تحول قوه قضائیه را قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است: ما نمایندگان ملت بزرگ، شریف و نجیب ایران در مجلس شورای اسلامی از تدوین و انتشار سند تحول قضایی و تلاش های مجاهدانه و خالصانه رئیس قوه قضاییه، قضات و کارکنان شریف و پاکدامن دستگاه قضائی تقدیر و تشکر نموده و حمایت قاطع خود را برای همراهی و همکاری همه جانبه با این حرکت عظیم و استفاده از ظرفیت های قانون گذاری، نظارتی، بودجه ای و سایر ظرفیت های موجود در مجلس شورای اسلامی برای اجرای سند تحول قضایی اعلام می کنیم.

متن کامل بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمان الرحیم 

وَإِنْ حَکَمْتَ فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ

عدالت ارزش غایی برپایی حکومت اسلامی است و در منظومه فکری بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت العظمی امام خمینی (قدس الله نفس الزکیه) حکومت اسلامی همان حکومت عدالت است.

براین اساس قوه قضاییه از منظر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نهادی مکتبی، مستقل، مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و عهده دار حل و فصل دعاوی، احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع، حفظ حقوق عمومی، نظارت بر حسن اجرای قوانین، پیشگیری از وقوع جرم، کشف و تعقیب و مجازات مجرمان، اجرای حدود و مقررات مدون اسلام و اصلاح مجرمان است.

اکنون پس از گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، رهبر حکیم و فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (ادام الله ظله الوارف) فرمان جهادی عظیم برای تحول گرایی و برداشتن قدم های استوار برای آینده ایران بزرگ اسلامی را با ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب صادر فرمودند.

متعاقب با بیانیه گام دوم، انتصاب حکیمانه آیت الله رئیسی از سوی رهبر معظم انقلاب نویدبخش رویکرد تحولی و دوران جدید مدیریت عالی دستگاه عدالت است؛ امیدی که فراتر از انتظارات موجود پاسخ داده شد و ریاست محترم قوه قضاییه با اقداماتی هوشمندانه و فراگیر در پی تغییر رویکردهای حاکم بر قوه قضاییه برآمده و تراز جدیدی در قانون مداری، اخلاق گرایی، مردم داری، جوان گرایی، مبارزه قاطع و همه جانبه با فساد، سالم سازی، چابک سازی و کار آمدسازی دستگاه قضایی، پاسخگویی و مردمی کردن نهادهای قوه قضاییه، بهبود کیفیت و رسیدگی به پرونده های قضایی، بهره گیری حداکثری از نوآوری و فناوری و تعامل با نخبگان، نهادهای علمی و مردمی و اهتمام به امور زندانیان را ایجاد کرده اند، که حاصل این کوشش ها، افزایش سرمایه اجتماعی و رضایتمندی مردم از نظام جمهوری اسلامی است.

محوری ترین اقدام ایشان که مورد توجه و تأییدات مکرر رهبر معظم انقلاب و استقبال نخبگان و صاحبنظران قرار گرفته است، تدوین و انتشار سند تحول قضایی می باشد که ضمن مطالبه گری در مردم، تبلور عزم راسخ و تزلزل ناپذیر دستگاه قضایی در عینیت بخشیدن به آرمان ها و ماموریت های قوه قضاییه در قانون اساسی جمهوری اسلامی و چشم انداز روشن ترسیم شده از سوی سکان دار انقلاب برای ایجاد الگوی تمدنی عدلیه اسلامی است.

ما نمایندگان ملت بزرگ، شریف و نجیب ایران در مجلس شورای اسلامی از تدوین و انتشار سند تحول قضایی و تلاش های مجاهدانه و خالصانه رئیس قوه قضاییه، قضات و کارکنان شریف و پاکدامن دستگاه قضائی تقدیر و تشکر نموده و حمایت قاطع خود را برای همراهی و همکاری همه جانبه با این حرکت عظیم و استفاده از ظرفیت های قانون گذاری، نظارتی، بودجه ای و سایر ظرفیت های موجود در مجلس شورای اسلامی برای اجرای سند تحول قضایی اعلام می کنیم.

همچنین به منظور هم افزایی بیشتر بین قوای مقننه و قضاییه از ریاست محترم قوه قضاییه دعوت می کنیم با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سیاست ها و رهیافت های تحول قضایی را در پیشگاه ملت بزرگ ایران تبیین و محورهای همکاری بین دو قوه را مشخص نمایند.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 16:06:21
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: وضعیت گرانی و کاهش ارزش پول ملی نگران کننده است و مسئولین باید جدیت و تلاش بیشتری به خرج دهند تا این مشکلات برطرف شود.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 16:04:10
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تعیین تکلیف وضعیت سفرهای نوروزی، گفت: شنبه ۱۶ اسفند آخرین رنگ بندی شهرها را ارائه و براساس آن تصمیم گیری می شود تا مردم تکلیف خود را بدانند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 16:02:41
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما نباید اقتصاد کشور را شرطی کنیم و بگوییم در صورتی که FATF پذیرفته نشود، به مشکل برمی‌خوریم.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 16:01:00
دستورالعمل اجرایی چگونگی استفاده از ظرفیت جمعیت هلال احمر برای استقرار در مبادی مرزهای زمینی، ریلی، هوایی و دریایی و کنترل مترددین تدوین شد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 15:54:07
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: لازم است بخش هزینه‌ای و درآمدی جدول هدفمندی یارانه ها تفکیک شود و از این رو تبصره ۱۴ «مراعا» خواهد ماند و فردا بررسی می‌شود.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 15:52:26
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: از ابتدای همه گیری کرونا در سال ۹۸ توانمندی زنان سرپرست خانوار و کارآفرین به سمت تولیدات اقلام بهداشتی سوق داده شد که موفق عمل کردند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 15:48:37
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۶۹۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/13 ساعت 15:47:00
سخنگوی شورای عالی بورس از پرداخت سود سهام عدالت توسط سمات خبر داد و گفت: در عین حال، انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ استانی به تعویق افتاد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/03 ساعت 22:55:58
سخنگوی دولت گفت: دولت همه تلاش خود را می‌کند که زندگی برای هموطنان قابل تحمل باشد، اما یک عده سوء استفاده می‌کنند.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/03 ساعت 22:54:06
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: این خبر به طوری که عنوان شده صحت ندارد و گفت‌وگوی مستقیمی بین ایران و آمریکا در هیچ زمینه‌ای وجود ندارد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/12/03 ساعت 22:51:43
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، با انتشار توییتی نوشت: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت وگوهای مفیدی را بر اساس احترام متقابل داشتند .
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba