امروز 18 مرداد 1399 (ه.ش) و 8 اوت 2020 (م)
شماره مطلب :
39200
تاريخ انتشار :
12 اسفند 1398 ساعت 08:21:13
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
بازار حیوانات کنار میدان میوه و تره بار کرمان/ تهدیدی برای سلامت

 

 

بازار حیوانات کنار میدان میوه و تره بار کرمان/ تهدیدی برای سلامت

بازار خرید و فروش حیوانات خانگی در کرمان در حالی چند هفته قبل با مصوبه کارگروه سلامت از مجاورت باغ وحش کرمان برچیده شد که این بازار حالا در کنار میدان میوه و تره بار شهر فعال شده است.

به گزارش نسیم صبا از مهر: چند هفته قبل بود که نخستین نشانه‌های ویروس کرونا از یک بازار خرید و فروش حیوانات محلی در شهر ووهان چین مشاهده و به سرعت این بیماری در چین شیوع یافت و حالا مردم بسیاری از کشورهای جهان و به ویژه ایران با دردسری های عجیبی برای کنترل این ویروس مواجه شده‌اند. همین نکته باعث می‌شود مراقبت و افزایش نکات بهداشتی در این مراکز دارای اهمیت فوق العاده در شرایط کنونی جامعه شود.

مخاطره‌ای در کنار میدان میوه و تره بار کرمان

استان کرمان نیز از چندی قبل تدابیر بهداشتی خاصی را برای کنترل این ویروس آغاز کرده است که می‌توان به ضدعفونی مراکز عمومی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و حضور کمتر مردم در معابر عمومی و آماده باش بیمارستانها اشاره کرد.

اما چند هفته قبل از پیدا شدن سرو کله ویروس کرونا مسئولان دامپزشکی کرمان برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهر کرمان خواستار جمع آوری و تعطیل شدن این بازار در شهر کرمان شدند.

بازار پرندگان که عملاً در آن انواع حیوانات از جمله انواع سگ، گربه، خرگوش به فروش می‌رود پیش از این در کنار مجموعه تفریحی آبشار و باغ وحش کرمان فعال بود که با پیگیری‌های انجام شده بازار حیوانات تعطیل شد.

اکثر پرندگان این بازار قاچاق است

اما این پایان ماجرا نبود چون این بازار که هیچ گونه نظارت بهداشتی از سوی دامپزشکی روی آن نیست این بار چند کیلومتر دور از شهر و در مجاور بازار میوه و تره بار کرمان که همه محصولات کشاورزی مورد نیاز شهر یک میلیونی کرمان در این بازار عرضه می‌شود برپاشده است و همین امر موجب نگرانی مردم از سرایت ویروس‌های مشترک بین انسان و پرندگان و سایر حیوانات شده است.

دامپزشکی بر واحدهای صنفی که دارای مجوز هستند نظارت کامل دارد اما هیچ گونه نظارت بهداشتی بر حیواناتی که در بازار پرندگان کرمان عرضه می‌شود وجود ندارد

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در گفتگو با مهربیان کرد: حیوانات و به خصوص پرندگانی که در این بازار عرضه می‌شوند به دلیل وجود بیماری‌های مشترکی که بین انسان و حیوان وجود دارد یک مخاطره جدی در بخش سلامت جامعه و مردم کرمان است.

محمد رشیدی افزود: پیش از این نیز اداره کل دامپزشکی نظر خود را بر غیر قانونی بودن این بازار اعلام کرده و به همین دلیل هم بازار قبلی تعطیل شد.

وی تصریح کرد: دامپزشکی بر واحدهای صنفی که دارای مجوز هستند نظارت کامل دارد اما هیچ گونه نظارت بهداشتی بر حیواناتی که در بازار پرندگان کرمان عرضه می‌شود وجود ندارد و اکثر این حیوانات قاچاق و خارج از نظارتهای بهداشتی هستند.

وی گفت: نگرانی ما در خصوص شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است چون این پرندگان اکثراً به صورت قاچاق وارد استان می‌شوند و می‌توانند کل مرغداری‌ها و پرندگان استان را درگیر بیماری کنند.

وی اظهارداشت: تعطیلی این بازار با تصمیم کارگروه سلامت کرمان انجام شد و نباید فعالیت این بازار ادامه یابد.

نگرانی از فروش حیوانات در مجاورت مرکز فروش محصولات کشاورزی

نکته جالب توجه اینکه این روزها یک تابلو در محل قبلی بازار پرندگان نصب شده و به مردم اعلام شده که این بازار در جاده قدیم ماهان و مجاور میدان تره بار فعال شده است!

در بازار جدید وضعیت بسیار بدتر از محل قبلی است، انواع حیوانات به خصوص پرندگان و سگ به فروش گذاشته شده است، حیوانات اکثراً در قفس‌های بزرگ یا پشت وانت‌ها قرار گرفته‌اند و هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد و محیط خاکی است.

مشخص نیست متصدی جمع آوری این بازار کدام دستگاه است، اینکه کدام دستگاه مجوز نصب تابلو و اعلام جابجایی بازار پرندگان را داده نیز مشخص نیست.

این در حالیست که فعالان بازار میوه و تره بار و مردم از فعالیت بازار حیوانات در کنار مرکز خرید و فروش مواد غذایی در بخش کشاورزی به شدت گله مند هستند.

یکی از مراجعه کنندگان به بازار میوه و تره بار کرمان می‌گوید: در این مرکز هر روز مایحتاج مورد نیاز مردم شهر عرضه می‌شود و هزاران نفر آمد و رفت دارند اما روزهای تعطیل مجاور این مرکز بازار خرید و فروش حیوانات برگزار می‌شود و گاهی می‌توان حیوانات مرده‌ای که فروشندگان غیر مجاز در بیابان رها می‌کنند را مشاهده کرد.

وی گفت: از مسئولان بهداشتی شهر کرمان می‌خواهیم در این خصوص تصمیم گیری کنند اگر قرار است این بازار فعالیت کند باید در مکانی بهداشتی و با نظارت کامل دامپزشکی باشد در حال حاضر هر کسی می‌تواند حیوانات خود را در این مکان بفروشد.

یکی دیگر از شهروندان می‌گوید: طبق گفته افرادی که در این بازار فعالیت می‌کنند اکثر پرنده از به صورت قاچاق از مرز پاکستان به کرمان منتقل می‌شود و هیچ نظارت بهداشتی ندارند.

وی از مسئولان خواست یک بار برای همیشه برای ساماندهی این بازار تصمیم گیری کنند و اگر قرار است این افراد در بازار پرندگان فعال باشند باید تحت پروتکل‌های بهداشتی و کاملاً مشخص باشد.

این روزها حساسیت‌ها در خصوص شیوع کرونا نیز در کشور بیشتر از قبل شده است و مردم از مسئولان می‌خواهند مسببان راه اندازی مجدد این بازار را شناسایی و جلوی فعالیت خرید و فروش غیر قانونی پرندگان و حیوانات قاچاق گرفته شود.

احتمال شیوع بیماری بین انسان و حیوان وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با ابراز نگرانی از فعالیت این بازار مجاور میدان میوه و تره بار می‌گوید: احتمال شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در این بازار زیاد است.

طباطبایی می‌افزاید: از مسئولان مربوطه می‌خواهیم هر چه زودتر نسبت به جابجایی این بازار و نظارت بهداشتی بر آن اقدام کنند.

ویروس کرونا در چین هم از یک بازار محلی حیوانات سرایت کرده است و باید همه احتمالات را در نظر بگیریم

وی تاکید کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور باید تمامی تمهیدات بهداشتی اندیشیده شود و چون این ویروس کاملاً ناشناخته است و مشخص نیست چگونه سرایت می‌یابد باید بازار حیوانات از مجاورت میدان میوه و تره بار برچیده شود.

وی گفت: ویروس کرونا در چین هم از یک بازار محلی حیوانات سرایت کرده است و باید همه احتمالات را در نظر بگیریم.

حالا مردم کرمان منتظرند در حالی که بیماری کرونا جامعه را تهدید می‌کند با چنین اقداماتی برخورد شود و تهدیدهای سلامت شهر کرمان رفع شود.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba