امروز 24 تير 1399 (ه.ش) و 14 ژوئيه 2020 (م)
شماره مطلب :
38562
تاريخ انتشار :
07 تير 1398 ساعت 19:06:32
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
عملکرد دستگاه قضاء در استان کرمان قابل دفاع و ارزشمند است

رییس کل دادگستری استان کرمان  اعلام کرد:

30هزار مترمربع به فضای اداری دادگستری کرمان افزوده شده است

کیفیت آراء صادره در شوراهای حل اختلاف خوب است/تنها240رای نقض شده است

مراجعه روزانه 29 هزار نفر به دادگستری استان

به گزارش نسیم صبا:رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: 119هزار رای در شعب شورای حل اختلاف استان کرمان صادر شده است که 7هزار رای مورد اعتراض قرار گرفته و تنها 240 رای معادل 2درصد کل آراء مورد اعتراض قرار گرفته در دادگاه ها نقض شده اند.

"یداله موحد" در دیدار اعضای شورای قضائی استان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: روزانه قریب به 29 هزار و 500 نفر به دادگستری استان کرمان مراجعه می کنند.

رئیس شورای قضائی استان کرمان بیان کرد:اهمیت جایگاه قضاء و عدالت قضائی در دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک رکن اساسی و یکی از قوای سه گانه بر کسی پوشیده نیست و در کشور و استان کرمان تلاش همه ارکان دستگاه قضاء بر این است به تناسب این جایگاه رفیع در جامعه ایفای نقش و از تمامی ظرفیت های موجود برای نیل به اهداف دستگاه قضاء استفاه کند.

نماینده عالی دستگاه قضائی استان کرمان عنوان کرد:خدمات دستگاه قضائی به مردم متنوع و مراجعات مردمی به بخش های مختلف برای دریافت خدمات قضائی فوق العاده است و هیچ تناسبی با عده و عُده دستگاه ندارد و این امر سرمنشاء بسیاری از مشکلات برای ای نهاد و مردم شده و هیچ وقت گوش شنوایی برای این معضل نبوده است.

موحد تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی که مهم ترین مسئله در دستگاه قضائی است، رسیدگی و صدور حکم درمورد تظلمات، شکایات و رفع خصومات مردم است که روزانه قریب به 29 هزار و 500 نفر به دادگستری استان کرمان مراجعه می کنند.

این مقام قضائی بیان کرد: در سال گذشته 569 هزار و 264 فقره پرونده در مقاطع مختلف دادرسی و اجرای حکم دادگستری استان رسیدگی و منتهی به نتیجه شده که به این عدد باید 166 هزار و 354 فقره پرونده رسیدگی شده در شوراهای حل اختلاف استان را اضافه کرد.

این مقام ارشد قضائی در استان کرمان اعلام کرد:گفت: 3.9 درصد جمعیت کشور در استان کرمان بوده که 3.20 درصد پرونده های قضائی کشور مربوط به استان کرمان است که نسبت به متوسط کشور پایین تر است.

موحد با بیان اینکه 32 حوزه قضائی فعال در استان کرمان فعالیت می کنند، عنوان کرد: 345 نفر قاضی در استان به مردم خدمات می دهند که تقریبا 50 درصد چارت تشکیلاتی است و در واقع 688 قاضی نیاز داریم.
موحد تصریح کرد: در کشور به ازای هر 7400 نفر یک قاضی مشغول به خدمت و در استان کرمان به ازای هر 9500 نفر است که این تناسب باید رعایت شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: استان کرمان سعی کرده در چند سال گذشته با بومی گزینی و برگزاری دوره کارآموزی، قضات بومی را کسب کند که اکنون وضعیت بهتر شده و 81 درصد از قضات بومی هستند.

وی افزود: اوقات دادرسی از 94 روز به 88 روز کاهش داده شده و 40 درصد پرونده های قابل صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان به سازش ختم شده و کرمان در این زمینه جزو استان های موفق کشور است.
موحد با اشاره به اینکه وضعیت تشکیلات اداری در کمبود نیروی انسانی به مراتب بدتر از تشکلات قضائی است، عنوان کرد: 3 هزار و 6 پست مصوب اداری در دادگستری استان کرمان داریم اما 60 درصد پست ها بلاتصدی است و در صورتی جذب شوند، خدمات‌دهی بهتر از وضع موجود خواهد بود.

این مقام قضائی تصریح کرد: 26 پروژه جدید در حوزه عمرانی در سال گذشته در استان افتتاح کردیم و همچنین در سال قبل 66 میلیارد تومان درآمد دادگستری استان کرمان به نفع خزانه بوده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه 81 درصد ابلاغات قضائی در دادگستری استان کرمان به صورت الکترونیکی است، گفت: 26 نفر زندانی صرفا به علت بدهی مهریه در زندان های استان داریم.

 

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba