امروز 4 شهريور 1398 (ه.ش) و 26 اوت 2019 (م)
شماره مطلب :
38503
تاريخ انتشار :
18 بهمن 1397 ساعت 18:37:09
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
ایران مدرنترین قوانین سرمایه گذاری خارجی را دارد
وزیر امور اقتصاد و دارایی بر ظرفیتهای قابل توجه کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی تاکید و بیان کرد: هم اینک جمهوری اسلامی ایران یکی از مدرنترین قوانین سرمایه گذاری خارجی را دارد

 

به گزارش نسیم صبا از ایرنا:فرهاد دژپسند روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی حمایت از سرمایه گذاران خارجی خراسان رضوی در مشهد خطاب به سرمایه گذاران خارجی افزود: اینجا خانه دوم شما نیست زیرا وقتی سرمایه تان در پروژه نخست به بار نشست ایران خانه اول شما می شود. 
وی ادامه داد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هر پرونده سرمایه گذاری خارجی باید در دولت تصویب می شد اما این قانون اصلاح شد و تصویب پرونده های سرمایه گذاری به وزارت اقتصاد واگذار گردید لذا امروز می توانیم بگوییم که یک مرحله تکاملی از قانونی سرمایه گذار خارجی طی می کنیم. 
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: در صدد اصلاح قانون هستیم تا اختیار را به هیات جذب سرمایه گذاری خارجی استانها تفویض کنیم تا این پرونده به امضای استاندار برسد که این یک گام در شتاب برای جذب سرمایه گذاری و تسهیل آن است. در گام بعدی وقتی می گوییم برای سرمایه گذار خارجی در ایران فرش قرمز پهن می کنیم باید سرمایه گذار در کشورمان از حقوقی بهره مند باشد. در این حوزه باید اصلاحاتی صورت گیرد تا زمینه تامین نیازمندیهای سرمایه گذاران خارجی فراهم شود. 
وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران آنطور که باید و بایسته با سرمایه گذاران برخورد نکرد و نسبت به برخی از کشورها موضع تسلیم و نسبت به برخی موضع غرور داشت. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در هر دو موضع با غرور برخورد مناسبی اتخاذ کردیم و به نحوی که اگر کشوری از موضع غرور با ما برخورد کرد، تسلیم نشدیم. 
دژپسند ادامه داد: دهه 1380 ابتدای راه اندازی سازمان سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی، ایران حدود 69 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی داشت اما این میزان در پایان سال 1396 به 12.7 میلیارد دلار رسید. 

** خراسان رضوی در حوزه سرمایه گذاری حق را ادا کرده است 
وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین به ظرفیتهای سرمایه گذاری در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: این استان در حوزه سرمایه گذاری به خوبی عمل کرده و حق را در این زمینه ادا کرده است. بخش مهمی از این توفیق به برکت وجود حرم نورانی حضرت رضا(ع) و تلاش مدیران استان باز می گردد. 
وی افزود: خراسان رضوی آماده جذب سرمایه گذاران خارجی در همه صفوف، فعالیتها و بخشهای متعدد است و این استان ظرفیتهای بی نظیر دارد که از آن می توان برای کل کشور بهره گرفت. 
دزپسند همچنین به سخنان یک سرمایه گذار عربستانی در این نشست اشاره و بیان کرد: آقای الحی پرسشت خیلی مهم اما تلخی را از من کرد که چرا ایران با وجود اینکه روی گنج نشسته و از نظر سوق الجیشی بهترین شرایط را در دنیا دارد این همه شکوه می کند که چرا سهم کشورش از اقتصاد جهانی، درآمد سرانه، نرخ رشد اقتصادی ، نرخ رشد سرمایه گذاری و نرخ بیکاری آنطور که باید باشد نیست. 
وی ادامه داد: من همچنین به صحبتهای سرمایه گذار افغانستانی دراین نشست اشاره و احساس می کنم وی از برادرانی است که ناخواسته دو تابعیتی شده و از موضع یک دلسوز ایرانی سخن می گوید. به نظر من سرمایه گذار خارجی در پروژه نخست خود میهمان ایران است اما وقتی پروژه اش به بار نشست شریک ایران خواهد شد. 
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: سرمایه گذار خارجی در پروژه نخست وقتی به منافعش دست یافت بطور طبیعی باید بیندیشد که منافع حاصل از سرمایه گذاری را صرف پروژه بعدی و درنهایت تبدیل پروژه به هلدینگ کند. ما یکبار برای سرمایه گذاران خارجی در کشور فرش قرمز پهن می کنیم اما برای رفتنش فرش قرمز را جمع می کنیم زیرا دوست نداریم سرمایه گذار با نخستین پروژه و به بار نشستن آن کشور را ترک کند. 
وی افزود: وقتی سرمایه گذار خارجی به عنوان مثال در مشهد یک مجموعه هلدینگ خوب و جذاب راه اندازی می کند باید بتواند از منافع این سرمایه گذاری در سایر نقاط ایران نیز استفاده کند و یک زنجیره عمومی و یا زنجیره افقی تشکیل دهد. تحقق این شرایط برای سرمایه گذاری خارجی نیازمند رفع موانع و مشکلاتی است که باید بی درنگ برای رفع آنها تلاش کنیم. 

** تکریم سرمایه گذاران خارجی 
دژپسند همچنین گفت: سرمایه گذار خارجی به واسطه اینکه دوشادوش ایرانیان برای تعالی بخشیدن به شرایط اقتصادی کشور گام برمی دارد دارای ویژگیهایی است که نباید از تکریمش غافل شد اما پیش از آن باید سرمایه گذار داخلی را تکریم نمود زیرا اگر سرمایه گذار داخلی تکریم شود و پس از آن احترام لازم را هم به سرمایه گذار خارجی داشته باشیم هم افزایی این دو می تواند به فعالیت در حوزه سرمایه گذاری سرعت بخشد. 
وی افزود: سرمایه گذار داخلی یک سرمایه انباشته اجتماعی و به تمام شرایط ایران اشراف کامل دارد و می تواند مولفه خوبی برای سرعت بخشیدن به فعالیتهای سرمایه گذار خارجی باشد. سرمایه گذاری به ذات امرمقدسی است و معتقدیم که سرمایه گذاران داخلی و خارجی باید به صورت هماهنگ و بر اساس تعامل فعالیت کنند. 
وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: ایران پر از مزیتهای مطلق در حوزه انرژی و معادن است. همه افرادی که در رنج اقتصادی به سر می برند باید بدانند حوزه انرژی و معادن سودآور است و می توان با بهره گیری مناسب از آنها مشکلات اقتصادی را رفع کرد. انرژی مناسب به عنوان سوخت و خوراک، نیروی انسانی به عنوان نیروی کار ارزان و ماهر، مقررات آسان که قول به آسانتر کردن آن خواهیم داد و نیز روابط اجتماعی مناسب همه شرایطی را فراهم می کنند که بتوانیم در حوزه سرمایه گذاری خارجی جهش مناسبی داشته باشیم. 
وی گفت: امسال تحریمهای ظالمانه ای بر ایران تحمیل شد اما در این شرایط به سرمایه گذاران خارجی توجه بیشتری داشته و انتظار داریم با سرعت و هزینه مبالغ بیشتر سرمایه گذاری خود را در ایران توسعه دهند. 
دژپسند افزود: انتظار ما از سرمایه گذاران افغانستانی بیش از سایر سرمایه گذارن خارجی است زیرا خود سرمایه گذاران خارجی اقرار کرده اند که در شرایط سخت، ایران به کمک افغانستان آمده و اکنون که ایران در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد آنان خود را مکلف می دانند دوشادوش ایران قرار گیرند. 
وی ادامه داد: انتظار ما از افغانستانیها برای کمک به ایران در این شرایط بخاطر همجواری و فرهنگ نزدیک است، انتظار نداریم که افغانستانیها در کشورهای دیگر با دلار و در ایران با ریال سرمایه گذاری کنند. این سرمایه گذاران باید اولویت سرمایه گذاری به نرخ دلار را به ایران اختصاص دهند. 
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: از سرمایه گذاران خارجی انتظار داریم سرمایه مالی و فناوریهای روز را به کشور آوردند تا با سرمایه های داخلی آمیخته و تبدیل به سکوی پرش برای ایران و سرمایه گذاران خارجی شود. 
وی افزود: در حوزه نرخ ارز نیز امسال سیاستهایی از سوی دولت جمهوری اسلامی اتخاذ شد که در این حوزه در صدد هستیم فرمول واحده برای سرمایه گذاران خارجی در حوزه ارز داشته باشیم. 
نمایشگاه بورس، بانک بیمه و رفتارهای اقتصادی از 16 تا 19 بهمن در مشهد ادامه دارد. این نمایشگاه و نشستهای جانبی آن با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی، سرپرست سازمان سرمایه گذاری این وزارتخانه، هیاتهای تجاری از افغانستان، عراق ترکیه و پاکستان و نیز فعالان بخشهای دولتی و خصوصی ایران برگزار می شود. 

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/17 ساعت 17:21:55
حجت الاسلام سید محمود علوی : آقای ترامپ با این نقض عهد، به آخرین شانس‌های خود برای مذاکره با ایران، تیر خلاص زد و آرزوی مذاکره با ایران را با خود به گور خواهد برد چرا که پیروزی در نهایت با جمهوری اسلامی ایران است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/17 ساعت 17:11:41
وزیر بهداشت گفت: از همین جا به همه مجموعه های ذیربط اعلام می کنم شکایت از خبرنگاران را پس بگیرند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/17 ساعت 17:05:36
رئیس قوه قضاییه، خبرنگاران را پل ارتباطی میان مردم و مسئولان دانست و با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای عرصه خبر و فعالان صبور رسانه ای، روز خبرنگار را به اصحاب قلم و اهالی رسانه تبریک گفت.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/06 ساعت 21:18:18
معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی : سازمان امور مالیاتی کشور در صورت ارسال اطلاعات از سامانه مذکور، آماده حسابرسی به کلیه اطلاعات دریافتی است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/06 ساعت 21:15:07
رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: براساس حقی که خود برجام به ما داده است بعضی از تعهدات را کاهش دادیم بنابراین دیگران هستند که مسوول شرایط فعلی هستند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/06 ساعت 21:12:25
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ابلاغ طرح جامع مرزبانی توسط رهبر معظم انقلاب به نیروی انتظامی گفت: اجرای این طرح در کشور آغاز شد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/06 ساعت 20:53:46
سخنگوی دولت با بیان اینکه وزیر خارجه آمریکا درخواست گفتگو با رسانه‌های ایرانی را داشته است، گفت: از طرف ایران خانم مرضیه هاشمی خبرنگار ما می‌تواند با آقای پمپئو گفتگو کند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/06 ساعت 20:51:56
مشاور فرماندهی کل قوا در گفتگو با شبکه الجزیره تأکید کرد: ناوهای هواپیمابر، رزم‌ناوها و پایگاه‌های آمریکا در منطقه در تیررس موشک‌های ایران است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/05/06 ساعت 20:50:07
رئیس‌جمهور گفت: اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق غیرقانونی بوده و هیچ سودی هم برای آنها نداشته و قطعاً متضرر خواهند شد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/26 ساعت 21:39:17
وزیر خارجه کشورمان گفت: مردم ما در برابر وحشیانه ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می دهد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/04/26 ساعت 21:36:36
رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی حجت الاسلام محمّد عبادی‌زاده را به عنوان نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس منصوب کردند.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba