امروز 27 تير 1398 (ه.ش) و 18 ژوئيه 2019 (م)
شماره مطلب :
38370
تاريخ انتشار :
10 آبان 1397 ساعت 08:59:19
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
بازخوانی اصالت های فرهنگی بومی هر منطقه با معرفی ورزش های بومی و محلی عشایر

 

به گزارش نسیم صبا: حمید ملانوری در شورای عشایری استان کرمان افزود: معرفی ورزش های بومی و محلی عشایر در بازخوانی اصالت های فرهنگی بومی هر منطقه بسیار موثر و بخشی از آن به فراموشی سپرده شده است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان ادامه داد: ظرفیت های قانونی و اعتبارات مورد نیاز برای ایجاد اشتغال در جوامع روستایی و عشایری وجود دارد و گاهی به دلیل کمبود اطلاعاتی از موضوعات، از آنها به درستی استفاده نمی کنیم.
وی با اشاره به نقش عشایر در تامین امنیت کشور گفت: هر سیاه چادر عشایری یک پاسگاه امنیتی است و یکجا نشینی عشایر موجب از بین رفتن فرهنگ اصیل عشایری شده و مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند و در کنار آن خلاء های امنیتی نیز ایجاد خواهد شد.
ملانوری ضمن تاکید بر اینکه دولت باید برای مداخله درست، بجا و بموقع در حوزه عشایری کار کند گفت: مداخله غیر عالمانه و غیرکارشناسی در مسائل اجتماعی و فرهنگی بسیار خطرناک است و در آینده تاثیرات بسیار بدی در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و امنیتی خواهد داشت.
وی تاکید کرد: مداخلات نباید به نحوی باشد که فرهنگ روستایی و عشایری را دچار تغییر کند بلکه باید ظرفیت های فرهنگی زندگی روستایی و عشایری را حفظ کند.
مدیرکل امور عشایری استان کرمان نیز گفت: شاخص های آموزشی بین عشایر پائین است که لازم است با همت آموزش و پرورش استان کرمان، این مشکل برطرف شود.
مهدی ابراهیمی افزود: طرح ارتقای سطح دانش، سواد و مهارت جامعه عشایری، طرح ویژه خدمات فرهنگی و مذهبی عشایر و توانمندسازی مستمر عشایر تدوین شده که لازم است با همکاری تمام دستگاه های مربوطه اجرایی شود.
وی ادامه داد: با توجه به پتانسیل های مناطق عشایری و توانمندی های زنان و جوانان عشایر می توان آموزش هایی را ارائه کرد تا ایجاد اشتغال در این جامعه رخ داده و از مهاجرت آنها به شهر جلوگیری شود زیرا عشایر نمونه بارز اقتصاد مقاومتی هستند.
مدیرکل امور عشایری استان کرمان با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر عشایر را غافلگیر کرده است، گفت: عشایر در سال های اخیر با خشکسالی های مستمر روبرو بوده اند.
ابراهیمی اظهارداشت: جامعه عشایری استان کرمان شامل 22 هزار و 564 خانوار و 109 هزار و 439 نفر جمعیت هستند که 9.2 درصد عشایر کشور را تشکیل می دهد.
وی با اشاره به اینکه استان کرمان دومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری بعد از استان فارس است 14 هزار تن گوشت از سوی عشایر استان کرمان در هر سال تولید می شود و 60 درصد عشایر کرمان در شمال استان و 40 درصد نیز در جنوب حضور دارند.
مدیرکل امور عشایری استان کرمان عنوان کرد: از سال 1378 تاکنون که خشکسالی حاکم شده است، عشایر به سوی یکجا نشینی روی آورده است و اگر خدمات فرهنگی و مذهبی به این قشر ارائه شده بود، این وضعیت را نداشتیم.
ابراهیمی با بیان اینکه در سال گذشته 183 گواهی مهارت برای عشایر در بردسیر صادر شده است، افزود: در سال گذشته 20 صندوق خرد روستایی نیز در بین زنان عشایر راه اندازی شده است و مشغول به فعالیت هستند.
وی بیان کرد: استان کرمان یکی از استان های 9 گانه انتنخاب شده برای برگزاری طرح آموزش بهره برداران ویژه عشایر است که در راستای اجرای این طرح 16 هزار نفر از عشایر استان کرمان مورد آموزش قرار می گیرند.برنامه ویژه ارتقاء سطح برخورداری عشایر از خدمات بهداشتی، درمانی، بیمه ها و خدمات حمایتی نیز از سال گذشته اجرائی شده است.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba