امروز 27 تير 1398 (ه.ش) و 18 ژوئيه 2019 (م)
شماره مطلب :
38335
تاريخ انتشار :
19 شهريور 1397 ساعت 08:54:25
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
کرمان آمادگی تامین نیازهای آفریقای جنوبی را دارد

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: این استان آمادگی دارد محصولات مورد نیاز کشور آفریقای جنوبی به جز مواد پتروشیمی و نفتی را تامین و به این کشور صادر کند.

به گزارش نسیم صبا: سیدمهدی طبیب زاده روز یکشنبه در نشست بررسی زمینه های همکاری مشترک آفریقای جنوبی و استان کرمان افزود: کالاهای صادراتی ایران به آفریقای جنوبی از جمله خرما، پسته، فرش دستباف، روغن صنعتی، کاشی، سرامیک و خدمات فنی و مهندسی در استان کرمان قابل تولید و صادرات به این کشور است.
وی با اشاره به فهرست محصولات ایران برای صادرات به آفریقای جنوبی اظهار داشت: غیر از محصولات مواد پتروشیمی و نفتی مابقی کالاها در استان کرمان با کیفیت مناسبی تولید می شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با تاکید بر تشکیل شورایی برای ورود به فاز عملیاتی تجارت گفت: تیمی از فعالان اقتصادی را می توان به کشور آفریقای جنوبی دعوت کرد تا مذاکرات و زمینه همکاری در این کشور نیز پیگیری شود.
وی با بیان اینکه وجه مشابه این 2 کشور معدن است و آفریقای جنوبی مشهور به فعالیت با ارزش در این بخش است، افزود: دانش استخراج و ساخت تجهیزات معدنی می تواند زمینه همکاری مناسبی بین استان کرمان با این کشور را فراهم کند.
طبیب زاده عنوان کرد: کرمان به بهشت معادن ایران و بزرگترین استان معدنی ایران معروف است و این استان معادن معدنی ارزشمندی دارد که می تواند زمینه همکاری گسترده را فراهم کند.
وی گفت: تنوع اقلیم آفریقای جنوبی شبیه استان کرمان است و وجود آفریقای جنوبی در نیم کره جنوبی زمین، با ایجاد زمینه فعالیت مشترک در طول سال محصولات کشاورزی را در 2 کشور خواهیم داشت و این امر می تواند استمرار داشته باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان افزود: طبیعت زیبای آفریقای جنوبی و ظرفیت های گردشگری این کشور مشابه جاذبه های گردشگری استان کرمان است که می تواند موجب ایجاد همکاری گسترده در گردشگری بین این 2 منطقه شود.
وی تصریح کرد: زمینه فعالیت شرکت های دانش بنیان در 2 کشور نیز که مورد اقبال کشور آفریقای جنوبی است می تواند فراهم شود.
طبیب زاده گفت: با کشورهای همکار با ایران، اتاق مشترک تشکیل می شود و آنهایی که اتاق ندارد یک استان به عنوان معین، زمینه همکاری را فراهم می کند تا اتاق مشترک تشکیل شود.
وی افزود: استان کرمان برای ایجاد همکاری و روابط بازرگانی با آفریقای جنوبی انتخاب شده است که با مذاکرات، روابط تجاری را بین 2 کشور شکل دهد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان کرد: کشور آفریقای جنوبی دروازه ورود به این قاره است و می تواند زمینه همکاری برای بازار آفریقا را فراهم کند و استان کرمان در موقعیتی قرار گرفته که می تواند دروازه ورود آفریقای جنوبی به کشورهای آسیای میانه باشد.
وی گفت: حجم تجارت ایران با آفریقایی جنوبی با وجود ظرفیت های اقتصادی این 2 کشور حداکثر طی سالیان گذشته 40 میلیون دلار مبادلات غیرنفتی بوده و بسیار اندک است.
طبیب زاده افزود: آمار و ارقام نشان می دهد طی سالیان گذشته تراز تجاری منفی نیز بین 2 کشور وجود داشته است.
وی با بیان اینکه امروز ارزش کالاهای مبادلاتی بین کشورهای ایران و آفریقای جنوبی از نظر ما مطلوب نیست یادآور شد: ایران و استان کرمان صنعت خوب و کالاهای با ارزشی تولید می کنند و امیدواریم در این زمینه به تعادل برسیم و زمینه همکاری فراهم شود.
آفریقای جنوبی کشور مهم اقتصادی در این قاره است و از جمله بزرگترین اقتصاد را بین کشورهای اتحادیه آفریقا دارد.
این نشست امروز(یکشنبه) با حضور رایزن اقتصادی و کاردار سفارت آفریقای جنوبی در ایران، رئیس و مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان و فعالان اقتصادی کرمان در محل اتاق کرمان برگزار شد.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba