تاریخ انتشار : دوشنبه 28 آذر 1401 - 7:16
کد خبر : 6805

دادرسی ترمیمی

دادرسی ترمیمی

با نگاه دقیق و ژرف اندیش به قوانین متقن نظام ولایی و اسلامی کشور عزیزمان به خود می بالیم ، که در سایه اسلام و تحت لوای آخرین دستورات تکمیلی خداوند کریم روزگار میگذرانیم . قوانین کشور عدالت گستر ما برگرفته از شرع و دین آخر و کامل خدای عز و جل است و بسیار

با نگاه دقیق و ژرف اندیش به قوانین متقن نظام ولایی و اسلامی کشور عزیزمان به خود می بالیم ، که در سایه اسلام و تحت لوای آخرین دستورات تکمیلی خداوند کریم روزگار میگذرانیم . قوانین کشور عدالت گستر ما برگرفته از شرع و دین آخر و کامل خدای عز و جل است و بسیار هوشمندانه و اجتماع محور و جامعه ساز است . شاید برخی در جایی نتوانند بعضی از قانون ها را تفسیر به اجرای کامل در آورند ، ولی این مهم نیز از دید قانون گذاران اندیشمند دور نمانده و با تعدد نظرات ، کمترین میزان خطا را وارد می‌سازد . قانون همیشه حامی جمع بوده و هست و تفسیر آن نیز به نفع جماعت و عندالزوم درصراحت قانونی تفسیر به رای نیست و تفسیر به نفع حتی به نفع متهم و مجرم است . در آیین دادرسی کیفری مطلبی در باب دادرسی ترمیمی حادث شده که اجرای آن زیبایی خاصی به جامعه بخشیده و حتی در اضطرار و تضرر هم زیبا جلوه گری می کند . چون نفع طرفین دعوا را در نظر داشته و نهایت با رضایت جمعی مختومه می‌گردد . که نشانه ای از نشانه های جامعه متمدن و مترقی را نمایان می سازد .
دادرسی ترمیمی زمینه قضایی و حقوقی جالبی را مخصوصاً برای اطفال که مرتکب تخلف و یا بزهکاری می‌گردند ، فراهم می آورد وقتی طفلی که به سن بلوغ و یا به رشد عقلی و قانونی نرسیده مرتکب خطا و بزه می گردد ، و علی الخصوص وقتی از ناحیه طفل شخص و یا اشخاصی آسیب دیده و متضرر مادی و معنوی می گردند . تنبیه و تادیب طفل چاره ساز نیست معمولاً در نظام حقوقی ایران عزیز اطفال در دادگاه‌های ویژه به طور خاص و با ارفاقات و تمهیدات توام با رافت اسلامی رسیدگی می گردند . و با تنبیهات جایگزین و تادیبی متنبه می‌شوند و در موارد محدود و معدودی در کانون های اصلاح و تربیت که اطفال تا سن ۱۸ و یا ۲۰ سال نگهداری می گردند به ادامه رسیدگی روند قضایی به سر برده و در مدت زمان بسیار کوتاهی رها می‌شوند . قانونگذار در تعهدی مدبرانه دست قاضی ویژه اطفال را باز گذارده تا تحقیقات قضایی را به اجرا درآورد . قاضی ویژه اطفال به استناد سن و سال و محصل بودن و بد سرپرست ویا بی سرپرست بودن و به هر بهانه ای مشخصاً و به اختیاری که قانونگذار فقط در همین خصوص اختیاری بی انتها به قاضی داده است ، به طفل ارفاق می نماید ، و تنبیه وی را تعدیل و توقیف می کند . شاید این ظرافت قضایی و قانونی در هیچ جامعه ای اینطور زیبا جلوه گری نکند ، با اندیشیدن به این نوع نگاه قانونگذار در دادگاه اطفال با این همه اختیار تعدیل وتعلیق می توان به راحتی برداشت نمود که در مراحل اولیه و در دادسرای ویژه اطفال هم دست قاضی بی انتها باز است و می‌تواند نوع تنبیه را تقلیل داده و از دادرسی ترمیمی به صورت جایگزین استفاده کند . وقتی طفلی بزهکاری کرده و شاکی خصوصی دارد ، ترمیم شخصیت طفل لازم الاجرا است . کودکان و اطفال آیینه رفتاری والدین و اجتماعی هستند ، که در آن زندگی می‌کنند ، درس می‌خوانند ، یاد می گیرند ، پس اگر خلاف هم می کنند باید در وهله نخست عاقله یعنی والدین بزرگان و فامیل و جامعه اطراف پاسخگو باشند و تاوان تربیت ناقص و حمایت ناکافی و نظارت پر از کاستی خویش را بپردازند . ترمیم شخصیت مخدوش شده طفل ، ترمیم و تسلی شاکی که ممکن است به لحاظ مادی و یامعنوی آسیب دیده باشد و ترمیم روانی جامعه اطراف ، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است که با ایجاد صلح و سازش در جهت و به منظور هم تنبیه طفل خاطی هم جبران ضرر شاکی و هم تذکر اصلاحی خانواده طفل می‌تواند جامعه را مترقی نموده و گام بسیار بزرگی به سوی باز اجتماعی شدن و عدم تکرار بزه باشد . در کشور عزیزما این مقوله مورد توجه بوده و گواه این ادعا قوانین متمدنانه ماست . نگهداری اطفال در کانون های اصلاح و تربیت محدود و اندک است ، ولی باید صفرباشد . جای اطفال کانون گرم خانواده و دامن پرمهر مادر و آغوش پرخروش پدر است . اطفال در مراکز نگهداری ممکن است قبح تنبیهات را از چشم انداخته و برداشت غلطی از شیوه تنبیه داشته باشند که اگر چنین باشد ، اینها کسانی هستند که در آینده تبهکار و خطرناک و زندانیان زندان‌های بزرگ خواهند شد . در سنی هستند که ممکن است به جای اصلاح رفتار خطاهای دیگری بیاموزند و دیگر حل مشکل و مسئله به سادگی نباشد پس بهتر و برتر این است که بهترین تنبیه طفل را در دادرسی ترمیمی بیشتر و ملموس تر ببینیم و صد درصد به اجرا گذاریم . استان کرمان یکی از پیشتازان عرصه صلح و سازش در کشور میباشد و در خصوص دادرسی های ترمیمی از گامهای استوار و بلندی برداشته است و سرآمد است انشاءالله با اجرای کامل نوع دادرسی ترمیمی الگو و سرمشقی برای سایر استانها باشیم .

خدایا چنان باش ، به راهت روم ، تو گویی ، مرا شادباش

نویسنده؛ حسین برشان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.